Klinika 2016-04-13T20:08:29+00:00

Nietoperze jak wszystkie zwierzęta natrafiają na poważne bariery często związane z istniejącą infrastrukturą drogową, budynkami, sposobem użytkowania budynków, prowadzeniem prac remontowych i termomodernizacyjnych. Zdarza się, że ludzie znajdują ranne lub osłabione zwierzęta. Czasem są to wychudzone osobniki na początku sezonu wiosennego. Bywa też, że  zwierzęta osłabione wędrówką jesienną i wiosenną, osłabione aktywnością godową lub gwałtownymi ochłodzeniami zostają odnalezione w miejscach, w których nie są bezpieczne.

W takich sytuacjach ludzie starają się im pomóc. Nie jest to jednak łatwe.

Nasze Stowarzyszenie współpracuje z gabinetem weterynaryjnym Karoliny Siedleckiej – Kowalczewskiej, która ukończyła specjalizację „Choroby zwierząt nieudomowionych” . Gabinet Weterynaryjny „Andi” znajduje się w Kielcach przy ulicy J. Nowaka – Jeziorańskiego 73, 25-432.

Jeśli znajdziecie nietoperza, najlepiej poinformować nas o tym pod numerem podanym w zakładce „Kontakt”. W trakcie rozmowy postaramy się ocenić sytuację i pokierować Waszymi działaniami mającymi na celu uchronić nietoperza przed ryzykiem śmierci.

Jeśli życie nietoperza nie jest bezpośrednio zagrożone, nie dotykajcie go, nie przenoście, nie niepokojcie. Przede wszystkim może to zaszkodzić jemu. Nietoperze to bardzo delikatne i wrażliwe zwierzęta. Po drugie zdarza się, że – jak wszystkie dzikie zwierzęta – mogą przenosić choroby niebezpieczne także dla człowieka.